English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

تلاش ستودنی بهورزان و مراقبین سلامت

 

بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی، بیماری­های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان، ایران و استان ما می باشد. بر اساس پیمایش ملی در سال ۲۰۱۶، حدود یک چهارم جمعیت بزرگسال استان از فشار خون بالا رنج می برند. این در حالیست که فقط۶۰ درصد آنان از بیماری خود اطلاع دارند.

علی رغم بحران شیوع بیماری کرونا ویروس (covid-19) در استان و همزمان با غربالگری و پیگیری افراد مبتلا به این بیماری، با تلاش نیروهای خدوم بخش بهداشت دانشگاه ( بهورزان و مراقبین سلامت )  تعداد 10000 بیمار مبتلا به فشارخون بالا و 4000 بیمار مبتلا به دیابت از شیوع بیماری یاد شده، شناسایی و مشخصات افراد پس از تأیید بیماری توسط پزشکان سطح یک در سامانه سیب، ثبت گردیده است.

یادآوری می نماید از ابتدای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون که در خرداد ماه سال 1398 در گروه سنی و جنسی 30 ساله و بالاتر صورت گرفت،  تعداد 30 هزار بیمار مبتلا به فشارخون بالا در سامانه سیب ثبت شده و این بیماران در چرخه مراقبت مطابق دستورالعمل های برنامه پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا قرار گرفته اند. هم اکنون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه از نظر ثبت الکترونیک بیماران مبتلا به فشارخون بالا و دیابت، به ترتیب در رتبه 5 و 7 در بین 63 دانشگاه علوم پزشکی کل کشور قرار دارد.

 

                                                                                                 مریم گل میرزایی

کارشناس پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر


٠٨:٣٩ - سه شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٣١٢١٩    /    تعداد نمایش : ١٠٢