English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
-->


  چاپ        ارسال به دوست

پویش ملی مبارزه با سرطان - 1 تا 7 بهمن 1397

 

با توجه به اینکه خوشبختانه نیمی از سرطان ها قابل پیشگیری هستند ، تردیدی نیست که بهترین راه برای مقابله با چنین روندی ، مشارکت فعالانه سیاستگزاران مختلف در حوزه بهداشت و سلامت و خارج از آن و حضور همیشگی مردم است . هرچند مردم با اتخاذ روش های خودمراقبتی باید محافظ خود در برابر عوامل خطر بیماری ها باشند، از دیگر سو،  مسوولان نیز وظیفه دارند ضمن آموزش نظام مند شیوه های خود مراقبتی و ارائه خدمات مناسب فردی برای کنترل عوامل خطر،از ایجاد عوامل خطر جلوگیری و مردم را در برابر آنها محافظت و حمایت نمایند.

برنامه ریزی های اساسی در زمینه پیشگیری ، تشخیص و درمان به موقع به جلب مشارکت مردم ، سازمان های مردم نهاد و خیریه نیازمند است . پویش ملی مبارزه با سرطان از سال 92 در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شده اما برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان، توسعه همکاری های درون بخشی و بین بخشی مورد نیاز است و بدیهی است برنامه ریزی های اساسی در زمینه پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان ، به جلب مشارکت مردم، سازمان های مردم نهاد و خیریه نیازمند است. به همین منظور و همزمان با هفته سرطان ( 7-1 بهمن )، پنجمین پویش ملی مبارزه با سرطان با عنوان  " سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید " با اعلام شعارهای روز شمار هفته ملی مبارزه با سرطان سال 1397 همچنان در دست اقدام قرار گرفته است.

 

امید است با استعانت از خداوند متعال، همت مضاعف و مشارکت کلیه مسئولین و دست اندرکاران ، سازمان ها و نهاد های دولتی ، غیردولتی  و مردم نهاد بتوان با انجام اقدامات بهنگام در سطوح مختلف پیشگیری  ازجمله غربالگری و تشخیص و درمان بهنگام (اجرای آموزش های همگانی ، ایجاد امکانات لازم جهت دسترسی عادلانه به خدمات ، معرفی روش های پیشگیری و کنترل بیماری سرطان ، اصلاح باور های نادرست رایج در جامعه و...  گامهای موثری در حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه برداشته شود.  

                            

گروه پیشگیری وکنترل بیماری های غیرواگیر

 


١٥:٣٢ - دوشنبه ٨ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢٥٥٤    /    تعداد نمایش : ٥٥