English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٨
-->


  چاپ        ارسال به دوست

امید زندگی و فرایند سالمندی

پیشرفت جامعه بشری، بهبود وضعیت بهداشتی درمانی و افزایش امید زندگی نهایتا موجب افزایش درصد جمعیت سالمند شده است. سالخوردگی جمعیت پدیده جهانی و رو به افزایش است. جهان هر سال با درصد جمعیت سالمند بیشتر و سالمندان پیرتر روبرو خواهد بود. تامين سلامت سالمندان یکی از مهمترین چالش های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درماني در قرن بیست و یکم به شمار می‌رود. رشد جهانی جمعیت سالمندان هم برای ارائه کنندگان خدمات بهداشتی، درمانی و هم برای اعضای خانواده وجامعه ای که سالمندان در آن زندگی می‌کنند یک چالش مهم محسوب می گردد.

طبیعی است هر چه افراد مسن تر باشند به مراقبت ها و خدمات بیشتری احتیاج دارند.  لذا برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان، ضروری است. سالمندی فرصتی است که اگر برنامه ریزی نداشته باشیم تبدیل به تهدید می شود. از آنجایی كه ارایه خدمات به سالمندان، جهت ارتقاء سطح سلامت آنان، چند وجهی بوده و باید همواره همه ابعاد جسمانی، روانی، اجتماعی و روحانی آنان مورد توجه قرار گیرد، مسئولیت تامین سلامت سالمندان جامعه، ضمن محوریت وزارت بهداشت، نیاز به همكاری گسترده بین بخشی دارد. 

فرایند سالمندی تغییرات تدریجی در ساختار و عملکرد موجودات زنده است که با مرور زمان ایجاد شده و ناشی از بیماری یا صدمات عمده نیست و سرانجام منجر به افزایش احتمال مرگ میشود. سن زیست شناختی کسی را نمیتوان از سن تقویمی او دریافت. از این رو گفته شده است که هیچکس تنها با گذراندن شمارهایی از سال های عمر پیر نمیشود. غالبا برای سادگی، سن تقویمی را مبنای تعریف سالمندی قرار میدهند. بنا به تعریف و توصیف سازمان بهداشت جهانی، سالمند به کسی گفته می شود که سن 60 سالگی را پشت سر گذاشته باشد.و از نظر سنی به سه گروه، سالمند جوان (70-60 سال)، سالمند میانسال ( 80-71) و سالمند پیر (81 به بالاتر) تقسیم میگردند.

لذا سالمندی معمولا همراه با مشکلات مختلفی است که جنبه های اجتماعی، روانی، فیزیولوژیک را می تواند در برگیرد.بدیهی است این موارد همراه با تحمیل هزینه قابل توجهی است.

پیری یک موفقیت است. پیری مساوی بیماری نیست.

-   سالمند شدن یک موفقیت است که باید به آن افتخار کرد. پیری یعنی فائق آمدن بر خطرات، سختی ها و بیماری ها در طول عمر.

-   افزایش امید زندگی و سالمند شدن جمعیت نیازمند سیاست های مناسب دولت ها در جهت تغییر نقش سالمندان از افرادی وابسته به جمعیتی فعال از هر نظر را اجتنابناپذیر می نماید.از بارزترین تغییرات دهه های اخیر تغییر الگوی سالمندی است. تغییرات الگوی سالمندی که از میانه دهه 60 اتفاق افتاده است به علت شناخت دو موضوع تفاوت های فردی و انعطاف پذیری در پروسه سالمندی است. به نحوی که افرادی در میانسالی معلول می شوند و در مقابل افرادی هستند که در 70-80 سالگی در مسابقات ورزشی شرکت می کنند. از مواردی که منجر به تفاوت های فردی می گردد رفتارهای سلامتی و فاکتورهای روانی و اجتماعی است. سیاستگذاری ها در کشورهای اروپایی در راستای سالمندی سالم و فعال از طریق ارتقا سلامت و درجه بالاتری از فعالیت های اجتماعی و استقلال سالمندان است.

-   سن تقویمی ملاکی برای میزان توانایی و سلامتی فرد نیست.  بسیاری از سالمندان هستند که از نظر وضعیت سلامتی، فعالیت های اجتماعی و... بسیار بهتر از جوانان هستند.

-   با رعایت شیوه زندگی سالم می توان سالم پیر شد یا در صورت وجود بیماری عوارض آن را کنترل کرد و جلوی ناتوانی را گرفت.  در واقع اینکه فرد در طول زندگی  ، چگونه زندگی کرده وضعیت سلامتی دوران سالمندی او را مشخص می کند. اما حتی اگر در سالمندی هم شیوه زندگی سالم به کار گرفته شود باز هم موثر است و از بروز و یا پیشرفت ناتوانی جلوگیری می کند. نکته دیگر انجام مراقبت های دوره ای است. مثل اینکه سالمندان حتی اگر هیچ مشکلی هم نداشته باشند باید سالی یک بار باید فشار خون آنهاکنترل شود، آزمایش قند خون ناشتا بدهند، معاینه بینایی (بینایی سنجی)، معاینه شنوایی (شنوایی سنجی) و معاینه دهان و دندان بشوند.

-   اگر قرار است سالمندی یک اتفاق خوب باشد، این زندگی طولانی تر باید همراه با  فرصت های همیشگی برای سلامتی، مشارکت و امنیت باشد. در این صورت است که می توان انتظار یک سالمندی فعال و با نشاط  را داشته باشیم  که به عنوان منبعی حمایت کننده برای خانواده و جامعه  است.

 - ارزش و احترام گذاشتن به گفته هاي سالمند: براي برقراري ارتباط با سالمند به او و حق او براي فكر كردن و سخن گفتن احترام بگذاريد. 

-  شناخت توان سالمندان از نظر شركت و نقش رهبري فعاليت هاي اجتماعي، نه فقط در جهت منافع خود بلكه برای منافع كل جامعه، اهميت اساسي دارد. تفكر آينده نگر ايجاب مي كند كه به توان بالقوه ي سالمندي به عنوان پايه و مبناي توسعه آينده ايمان آوريم.

                                              سپیده غلامی

                                              کارشناس برنامه سلامت میانسالان و سالمندان

 معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اذر بایجان غربی

 


١٤:٠٤ - يکشنبه ٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٢٠٧٤٢    /    تعداد نمایش : ١١٥