English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: پنج شنبه ١٦ آذر ١٤٠٢
-->

برنامه کودکان

وضعیت کتونی در هر کشور یک ارزیابی گسترده از وضعیت بقای کودکان و مراقبتهای بهداشتی مادران ، کو.دکان و نوزادان ارائه میدهدکه میتوانند به عنوان مقیاسی جهت اندازه گیری میزان توسعه و رفاه هر کشور و همچنین مدرکی گویا دال بر اولویتها و ارزشهای موجود در هر جامعه مورد استفاده قرار گیرند.سرمایه گذاری در مورد بهداشت کودکان و مادران تنها موضوعی مرتبط با حقوق بشر نیست،بلکه در عین حال یک تصمیم اقتصادی خردمندانه و یکی از مطمئن ترین راهها جهت قرار گرفتن یک کشور  در مسیر دستیابی به آینده ای بهتر میباشد.همانگونه ذکر شد تامین ،حفظ و ارتقاءسطح سلامت نوزادان و کودکان بعنوان گروههای آسیب پذیر جامعه در خدمات بهداشتی جایگاه ویژه ای دارد که با افزایش آگاهی دانش و مهارت و توانایی در تمام سطوح بهداشتی میتوان عوارض بارداری ،زایمان و پس از زایمان و اختلالات بدو تولد را بموقع تشخیص و مراقبتهای لازم به مادران و نوزادان در معرض خطر ارائه نمود . مطالعات متعدد در کشورهای مختلف نشان داده که با رعایت اصول اولیه مراقبت  از بدو تولد و ارائه صحیح مراقبتها میتوان موفقیت چشمگیری در کاهش مرگ و میر کودکان حاصل نمود.در راستای تحقق اهداف فوق راهکارهای ذیل در جهت سلامت کودکان توسط اداره سلامت کودکان دفتر سلامت خانواده و جمعیت مطرح شده است. که عبارتند از:


  •      استراتژی مراقبتهای ادغام یافته ناخوشیهای اطفال
  •      استراتژی مراقبتهای ادغام یافته کودک سالم
  •      ترویج تغذیه با شیر مادر


- مراقبتهای ادغام یافته کودک سالم   ( Well  Baby  Care  ):


تکامل کودک از دوران جنینی آغاز میشود و با مراقبت و تغذیه مطلوب در دوران بارداری، فرصت رشد و تکامل مطلوب کودک که حق طبیعی اوست فراهم میشود. مهمترین تکامل مغزی کودک در 2 سال اول زندگی است که نقش قابل ملاحظه ای بر عملکرد ذهنی،جسمی ، روانی،اجتماعی و ایمنی کودک دارد. تجربیاتی که کودک در سالهای سوم تا پنجم زندگی کسب میکند او را برای کسب مهارتهای اجتماعی و یادگیری در دوران مدرسه آماده میسازد. تجربیات و مهارتهای کودک در دوران 8-6 سالگی که بدو ورود به مدرسه است در قدرت یادگیری او در دوران تحصیل حیاتی است. بنابراین مراقبت از کودک ،حمایت ، آموزش ، و رشد و تکامل مطلوب از دوره لقاح آغاز میشود و نه تنها مراقبت کودک بلکه مراقبت از مادر نیز برای بقاء ، رشد و تکامل کودک حائز اهمیت است. 


کودکانی که از مراقبت مطلوب برخوردارند در آموزش و سایر خدمات اجتماعی از بقیه جلوترند. توان تولید بیشتری دارند و به قانون بیشتر احترام میگذارند. لذا هزینه های آینده برای آموزش بهداشت و هزینه های اجتماعی کاهش خواهد یافت و سرمایه های اجتماعی فزونی می یابد.  برنامه مراقبت کودک سالم به دنبال یافتن راهی برای جدا کردن کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم.


یا مستعد به بیماری است که هنوز نشانه های بیماری  در آنها مستقر نشده است. در حقیقت هدف این برنامه طراحی نظام غربالگری استاندارد مراقبت  کودکان  صفر تا 8 سال  و اجرای آن میباشد.


محتوی استراتژی عبارتند از :


  • کاهش ریسک بروز حوادث با آموزش درمورد پیشگیری از حوادث و سوانح
  •  رشد و تغذیه در سلامتی
  •  بررسی وضعیت تکامل
  • اختلالات بینایی و شنوایی
  • اختلالات رفتاری و ارتباطی کودک و والدین
  • واکسیناسیون و مکملهای دارویی
  • معاینه فیزیکی کامل کودک با توجه به شایعترین مشکلات غیر واگیریعنی ارزیابی وضعیت عمومی  یا نشانه های خطر ،زردی

دفترچه پایش رشد پسر1400
دفترچه پایش رشد دختر 1400
دفترچه پایش رشد کودکان نارس پسر1400
دفترچه پایش رشد کودکان نارس دختر1400
راهنمای ثبت نمودار شیرخواران نارس 5 10 400
اولین خوشمزه های هیجان انگیز - 6تا12 ماه
بوکلت کودک سالم پزشک 1400
بوکلت کودک سالم غیر پزشک 1400
دستورالعمل اندازه گیری وزن و قد کودکان
فرم تجهیزات برنامه سلامت  کودکان
فرم عملکرد آموزشی برنامه سلامت کودکان
فلوچارت_كلينيك_مراقبت_رشد_وتكامل_كودك