صفحه اصلی > پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر > پیشگیری از سوانح و حوادث > چهارشنبه سوری 
سه شنبه ٢٨ آبان ١٣٩٨

کاربر گرامی جهت دسترسی کامل به تمامی قسمت های پورتال معاونت از مرورگر Mozilla Firefox استفاده نمایید ---->  دانلود مرورگر

ایمنی غذا ، از مزرعه تا سفره
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 54
 بازدید امروز : 172
 کل بازدید : 1719026
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.0938
چهارشنبه سوری

"پیشگیری از حوادث ترافیکی در سفرهای نوروزی"

رعایت ایمنی یک شعار نیست یک فرهنگ است

حوادث یکی از مهم ترین عوامل تهدید کننده سلامت است. در ایران سال هاي از دست رفته عمر به علت حوادث در رتبه اول قرار دارد. حوادث در ایران سومین علت مرگ را تشکیل داده و حوادث  غیرعمدی 10% کل مرگ ها را شامل می شود. در میان حوادث غیر عمدی، حوادث ترافیکی بالاترین علت مرگ می باشد ( 54 % مرگ های ناشی از حوادث غیرعمدی). روند روبه رشد مرگ هاي ناشي از حوادث طي سال‌هاي اخير زنگ خطر جدي براي بخش سلامت و اقتصاد را به صدا درآورده است.

براساس گزارش سازمان پزشکی قانونی بیشترین مرگ ها حوادث ترافیکی مربوط به جاده های برون‌شهری است. در سال 96 تعداد مرگ های ناشی از تصادفات نوروزی (25 اسفند تا 15 فروردین) 874 نفر بوده در حالی که در سال 97 تعداد این مرگ ها در سفرهای نوروزی 1034 است که نسبت به نوروز 96 به میزان 24.2 رشد داشته است. این آمار بار دیگر وظیفه خطیر بخش سلامت  و دست اندر کاران پیشگیری از حوادث را برای کاهش مرگ‌ها و مصدومین ناشی از حوادث، گوشزد می کند.

40 درصد مرگ های حوادث ترافیکی در27 درصد جمعیت که ساکنین روستاها هستند روی می دهد. اکثر قربانیان حوادث را مردان، جوانان، روستانشینان و افراد کم بضاعت  تشکیل می دهند،  بنابراین حوادث یکی از نابرابرترین توزیع های سنی، جنسی و اجتماعی را داراست.

اکثر روستائیان به دلیل محدودیت های مالی، از خودروهای غیر استاندارد و عمدتا نامناسب،  از دوچرخه و موتور سیکلت در جاده ها استفاده می کنند، و نمی توانند خودروهای خود را به لوازم ایمنی مجهز کرده و یا قادر نیستند تعمیرات خودرو را در زمان مناسب انجام دهند. علاوه براین ساکنین روستاها به طور روزمره نیاز پیدا میکنند که جهت خرید برخی مایحتاج و نیز برای دریافت خدمات درمانی بیمارستانی به شهرها مراجعه کنند و این تردد زیاد آنها در جاده ها یکی دیگر از عوامل آسیب پذیری آنها در حوادث ترافیکی است.

60 درصد حوادث ترافیکی در 30 کیلومتری جاده های برون شهری و نزدیک به شهرها اتفاق می‌افتد زیرا در زمانی که رانندگان خسته به انتهای مسیر نزدیک می شوند دچار خواب آلودگی شده و قربانی تصادفات می‌گردند، دلیل دیگر آن است که در 30 کیلومتری نزدیک شهرها، جمعیت زیادی از روستانشینان و حاشیه نشینان زندگی و تردد  می کنند که بخشی از آنها را عابرین پیاده تشکیل می دهند.

 

برای داشتن سفر ایمن سه کلمه را فراموش نکنیم:

·         ببندید : همه ما، سرنشینان خودرو کمربندها را ببندید.

·         نخوابید : هنگام خواب آلودگی رانندگی نکنید.

·         نگیرید : سبقت غیر مجاز نگیرید.