English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: پنج شنبه ٠٢ ارديبهشت ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه سوری و خطر سوختگی

 

چهارشنبه آخر سال یکی از سنت های قدیمی ما ایرانیان است ، اما معمولا از روز‌های قبل از این مراسم، بیشتر شاهد سوختن ، تلفات و مرگ و میر هستیم، تا جشن وسرور. شایعترین حادثه ای که در چهارشنبه سوري رخ می دهد، سوختگي درجه يك )سطحي( است، ولی سوختگي های درجه دو )شدید(  و درجه سه )شديدترين نوع سوختگي(  نیز در حوادث چهارشنبه سوری، زیاد دیده می شود درد، تورم، تاول و قرمزي پوست از مهمترین نشانه های سوختگی هستند. در میان نواحی مختلف بدن معمولاً سوختگي دست از بقیه شایع تر است و پس از آن، سوختگی صورت و تنه.  قطع عضو و عفونت ثانويه، دو عارضه خطرناک از میان عوارض زودرس سوختگی اند و اختلال اعصاب و روان، به ویژه افسردگی، یکی از عوارض دیررس سوختگي می باشد. اگر شدت سوختگي خیلی زیاد باشد، حتي گاهی ممكن است کار مصدوم به مرگ نیز ختم شود.

درسال گذشته 17 درصد مصدومین در سطح استان آذربایجان غربی  از نوع سوختگی بود، لذا بنا به ضرورت اگر در این ایام، با مصدومی مواجهه داشتید که دچار سوختگي ناشی از مواد محترقه شده بود،  توصیه  های زیر کمک کننده می باشد:

1-    مصدوم را آرام كنيد و شرایط عمومي او را ارزیابی کنيد. از باز بودن را ه هاي هوايي و تنفس طبیعی او مطمئن شويد. صدایش بزنيد يا تكانش بدهيد تا از هوشيار بودنش اطمینان حاصل کنید. اگر بيهوش است، سر او را عقب بکشيد تا زبانش باعث انسداد را ه هاي هوايي اش نشود.

2-    محل سوختگي را با آب سرد و تميز، حداقل به مدت 10 دقيقه، بشوييد و زيورآلات مانند انگشتر، النگو، و ...  و وسايل تنگ و فشارنده مانند كمربند ، ساعت و ... را خارج کنید.

3-    اگر لباس مصدوم روی عضو سوخته را پوشانده، آن را از بدنش خارج کنید و اگر لباسش به پوست ناحيه سوخته چسبيده است، دورتا دور آن را تا محل چسبيده به بدن قيچي کنيد.

4-    تاول ها را نتركانيد چون آنها مانند پانسمانی مناسب در محل سوختگي عمل می کنند و آن ناحيه را از آلودگي هاي محيطي در امان نگه مي دارند. فقط در صورتي بايد محل سوختگي را به طور کامل پاکسازي کرد که سوختگي شيميايي اتفاق افتاده باشد اما اين پاکسازي هم صرفاً بايد به وسيله پزشکان و در شرایط استریل انجام شود.

5-    با گاز استريل يا يك پارچه تميز بدون كرك، محل سوختگي را آرام بپوشانيد و هرگز از خميردندان، سيب زميني رنده شده و روغن براي تسكين درد و بهبود سوختگي استفاده نكنيد.

6-    براي درمان و پانسمان سوختگی باید به یک مرکز بهداشتي یا درمانگاه مراجعه کنيد.  در سوختگی های سطحی مي توانيد با استفاده از پمادهاي سوختگي و پوشاندن محل سوختگي با یک پارچه تميز يا گاز استريل، اقدام کمکي اوليه را انجام دهيد تا در زمان مناسب، مصدوم را به مرکز درماني برسانید اما در سوختگی های شديد و عميق باید بلافاصله با اورژانس (شماره تلفن 115 )  تماس بگيريد.

7-    انگشتان، کف دست، صورت، نواحی تناسلي، مخاط ها و چشم از قسمت هاي بسيار مهم بدن هستند که حتي سوختگي هاي کوچک آنها هم بايد به وسيله پزشک معاينه و درمان شود، بنابراين اگر با کوچکترين سوختگي در اين نواحي مواجه شدید ، بلافاصله مصدوم را براي معاينه و درمان به مرکز درماني برسانید.

 

 

                                                                                           زهرا عسگرزاده

                                                                                 کارشناس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر


٠٩:٣٦ - شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ٣٥٩٧٩    /    تعداد نمایش : ٤٦