English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: پنج شنبه ٠٢ ارديبهشت ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

مراقبت شنوایی برای همه

 

کم شنوایی، یک ناتوانی ارتباطی محسوب می شود که شیوع آن در جامعه در حال افزایش نگران کننده است. بر اساس آخرين برآوردهاي منتشر شده توسط سازمان جهاني بهداشت به مناسبت روز جهاني شنوايي در سوم مارس 2021 ( 13 اسفند) ، تا سال 2050 بیش از 900 میلیون نفر از مردم جهان دچار کم شنوایی ناتوان کننده خواهند بود.

قریب به 466 میلیون نفر در سراسر جهان دچار کم شنوایی ناتوان کننده هستند و 34 میلیون نفر از این تعداد را کودکان تشکیل می­دهند. شیوع کم شنوایی ناتوان‌کننده دوره نوزادی 1 تا 3 در هر 1000 تولد زنده گزارش شده است. 60 درصد از کم شنوایی کودکان از طریق مداخله به موقع قابل پیشگیری هستند. زمان طلایی برای انجام تست غربالگری بهنگام تا یک ماه پس از تولد، تست تشخیصی بهنگام تا 3 ماهگی و انجام مداخله درمانی تا 6 ماهگی هست. از طریق ارزیابی و غربالگری به موقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین 5-3 سالگی می توان از شنوایی کودکان مراقبت نمود .

 همچنین ایمن‌سازی نوزادان و کودکان در برابر بیماری‌های عفونی، درمان افراد مبتلا به عفونت مزمن گوش؛ ترویج زایمان طبیعی، پیشگیری از مصرف مواد مخدر سنتتیک و روان گردان که دارای خطر ایجاد کم شنوایی در افراد هستند کنترل مواجهه با صداهای بلند در محیط‌های شغلی و تفریحی و افزایش آگاهی در مورد شیوه مراقبت از سلامت گوش و شنوایی از جمله روش های کاهش اختلالات شنوایی محسوب می شود.

کم شنوایی (و بیماری های مربوط به گوش) وقتی قابل کنترل است که به موقع شناسایی شده و مراقبت های مناسب در مورد آنها پیگیری و اجرا گردد. افرادی که در معرض کم شنوایی هستند باید شنوایی خود را بطور منظم  و دوره ای بررسی کنند. افرادی که دچار کم شنوایی هستند (یا به بیماری های مربوط به گوش مبتلا هستند) باید از ارائه دهنده گان خدمات بهداشتی در نظام سلامت کشور، مراقبت های لازم را دریافت کنند.

نوریه دلیلی

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر١٠:٤٤ - چهارشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ٣٥٨٠٧    /    تعداد نمایش : ٥٠