English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی فشارخون (28 اردیبهشت 1399)

 

بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری­های قلبی، بیماری­های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان، ایران و استان آذربایجان غربی است. در سال 2017، بالغ بر 10 میلیون نفر در جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا، جان خود را از دست داده اند. بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری های غیرواگیر در سال 1395 بیش از 26 % افراد 18 سال و بالاتر کشور و 27.39 درصد استان، فشار خون بالا داشته اند( فشارخون ماکزیمم 140 میلی متر جیوه و بالاتر یا فشار خون مینیمم90 میلی متر جیوه و بالاتر). تنها ۶۰ درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع داشته و40 درصد آن ها برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کرده اند( استان 37.1 درصد) و فقط 40 درصد آن ها، فشارخون کنترل شده و مطلوب داشته اند.


نكته مهم در پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا، بدون علامت بودن اين بيمارى و عدم اطلاع  افراد مبتلا به فشارخون از بيمارى خود و  نيز عدم درمان صحیح و  کنترل بیماری است. به همين دليل اين بيمارى به عنوان "قاتل خاموش" شناخته می شود. يكي از موانع مهم در كنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن ميزان فشارخون خودشان است. این در حالی است که فشارخون بالا به سادگی قابل تشخیص بوده و در منزل یا در مراکز بهداشتی درمانی قابل کنترل می باشد. اين موضوع ضرورت توجه بيش از پيش به این بیماری را مطرح می کند. از اين رو توجه سازمان های بین المللی فشارخون نیز به اين موضوع معطوف شده و اتحادیه جهاني فشارخون بالا(WHL از سال  2005 میلادی روز جهانی به نام این بیماری و برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عمومی تعیین کرده است و از سال 2014 ، شعار روز جهانی فشارخون بالا، بر اطلاع افراد از میزان فشارخون خود و تشویق افراد برای اقدام های پیشگیری کننده برای بهبود سلامتی شان تأکید دارد. اين روز به عنوان يك رویداد سالانه هر سال در روز 17 ماه مي سال ميلادي، با بهره گیری از یک موضوع خاص، توسط اتحاديه جهاني فشارخون بالا، انجمن بين المللي فشارخون بالا (ISH) و جوامع مربوطه و کشورهای همکار در دنيا برگزار مي شود. از سال 2014سالانه این روز با موضوع یکسان

«از میزان فشارخون خود مطلع شوید»  Know your Blood Pressure»»،

برای توسعه برنامه هايي براي غربالگري فشارخون و شناسايي بيماران مبتلا به فشارخون بالا، تكرار شده است و در سال 2020 میلادی نیز ادامه خواهد یافت. از سال 2017 نیز برنامه « اندازه گیری فشارخون در ماه می » با هدف غربالگری فشارخون و دریافت مشاوره و آموزش در دنیا، طراحی گریده است. امسال این روز در جهان به علت بحران بیماری کرونا به روز 17 اکتبر 2020 مصادف با 26 مهر 1399 تغییر یافته است و موضوع آن به آگاهی و درک مفهوم فشارخون بالا با شعار:

« از میزان فشارخون خود مطلع شوید»

و با پیام

«از میزان فشارخون خود مطلع شوید، آن را کنترل کنید تا زندگی طولانی تری داشته باشید»

Know your Blood Pressure, Control it. Live longer».

 پرداخته است.


 نوریه دلیلی

رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر

 


٠٨:٣٩ - شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ٣٠٩٠٩    /    تعداد نمایش : ٩٢