English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت هفته ملی دیابت ( 18 لغایت 24 آبان ماه)

 

طی سال­های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. بیش از 425 میلیون نفر از مردم 20 تا 79 سال جهان مبتلا به دیابت هستند. پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد بیماران بالغ بر 522 میلیون نفر برسد. بیش از یک میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک می باشند. سالانه 4 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می­دهند. از طرف دیگر 392 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله مؤثر اغلب آن­ها مبتلا به دیابت خواهند شد. در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند.

با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری­های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد گردیده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید. همگام با ادغام برنامه مراقبت­های ادغام یافته بیماری­های غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت همزمان با هفته ملی دیابت انجام خواهد شد. امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، همانند سال­های گذشته روزهای 18 لغایت 24 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است و با توجه به اینکه  خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع 2 ایفا می نمایند، می بایست با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه سالم باعث افزایش کیفیت زندگی خانواده ها شویم. به همین جهت شعار روز جهانی دیابت

«از خانواده خود محافظت کنید.» (Protect your Family)

می­باشد. اسامی روزهای هفته و برنامه­ها به شرح ذیل می­باشد.

عنوان

تاریخ

روز

دیابت، رسانه و خانواده

18/8/98

شنبه

دیابت، آموزش و خانواده

19/8/98

یکشنبه

دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده

20/8/98

دوشنبه

دیابت، تغذیه و خانواده

21/8/98

سه شنبه

دیابت، خودمراقبتی و خانواده

22/8/98

چهارشنبه

دیابت، مشارکت های محلی و خانواده

23/8/98

پنجشنبه

دیابت، فعالیت بدنی و خانواده

24/8/98

جمعه

 

در طول هفته ملی دیابت گروه پیشگیری و کنترل بیماری­های غیرواگیر با همکاری روابط عمومی، دفتر بهبود تغذیه، گروه آموزش و ارتقای سلامت، معاونت درمان و سایر معاونت ها، انجمن­ دیابت شاخه آذربایجان غربی، هیأت ورزش های همگانی استان و اداره کل ورزش و جوانان و ... فعالیت­ هایی را تدارک دیده است که در سطح شهر ارومیه و سایر شهرستان های تابعه دانشگاه برگزار خواهد شد.

با عنایت به اجرای ادغام برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی، از سال 1395، گروه هدف برنامه ( شامل تمام افراد 30 تا 69 ساله ) توسط پرسنل آموزش دیده ( بهورز/ مراقب سلامت) در سطح اول سیستم بهداشتی مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از شرح حال و پس از دریافت آموزش های خودمراقبتی جهت انجام آزمایش قند و چربی خون ناشتا ( بصورت رایگان) به آزمایشگاه ارجاع می شوند. تمام بیماران شناسایی شده نیز تحت مراقبت پزشک قرار گرفته در صورت لزوم به سطوح تخصصی ( واحد دیابت) و فوق تخصصی ارجاع می شوند. لذا از کلیه گروه هدف استان دعوت می شود، جهت ارزیابی و مداخلات بموقع به نزدیکترین پایگاه سلامت محل زندگی خود در مناطق شهری و خانه های بهداشت در روستاها مراجعه نمایند.

 

نوریه دلیلی

رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت

 

 


١٤:٤٨ - سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٧١٤٧    /    تعداد نمایش : ١٤١