English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت "پویش ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان" از 9 مهر تا 9 آبان

سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، تومور در مراحل اولیه و محدود بوده، در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است.

در حال حاضر بطورکلی تعداد افرادی که از سرطان فوت می کنند نسبت به سه دهه پیش کاهش یافته است. نیمی از افرادی که امروز با تشخیص سرطان تحت درمان هستند، پنج سال زنده خواهند بود و بیش از 40 درصد بعد از ده سال هنوز زندگی می کنند. متوسط میزان بقای ده ساله برای سرطان دو برابر 30 سال گذشته شده است. مهمترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان های مؤثرتری که پیدا شده است، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش های تشخیص زودهنگام است. حتی برای کسانی که بقای کلی سرطان در آن ها ضعیف است، شانس زنده ماندن در مراحل تشخیص زودرس، بیشتر خواهد بود. دو جزء اصلی در برنامه تشخیص زودرس سرطان وجود دارد:

·        آموزش و ترویج تشخیص زودرس

·        انجام غربالگری

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است ( هم در کشورهای در حال توسعه و هم توسعه یافته ). بدنبال افزایش امید زندگی، افزایش شهرنشینی و رواج شیوه زندگی ناسالم، بروز سرطان پستان در جهان در حال افزایش است. بنابراین تشخیص زودهنگام به منظور بهبود بقا، سنگ بنای کنترل سرطان پستان است. به همین منظور، برنامه "پویش ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان" از 9 مهر تا 9 آبان به منظور افزایش آگاهی عمومی در زمینه راه های پیشگیری و علایم هشدار دهنده سرطان پستان و معرفی برنامه های دانشگاه های علوم پزشکی، طراحی گردیده است.


در برنامه تشخیص زودهنگام سرطان پستان، آگاهی از علائم و نشانه ها و مراجعه به موقع برای تشخیص قطعی و درمان لازم است. مهمترین علایم هشداردهنده سرطان پستان موارد زیر هستند:

1.     توده پستان یا هر تغییر در شکل یا قوام پستان

2.     توده پستان بزرگ شونده، ثابت یا سفت

3.     مشکلات دیگر پستان با یا بدون توده قابل لمس از جمله:

·        تغییرات اگزمایی پوست

·        فرورفتگی نوک پستان

·        پوست پرتغالی

·        زخم

·        ترشح یک طرفه از نوک پستان به ویژه ترشحات خون آلود

·        توده در زیر بغل

با عنایت به اجرای ادغام برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی، از سال 1395، گروه هدف برنامه ( شامل تمام زنان 30 تا 69 ساله ) توسط مامای آموزش دیده در سطح اول مورد ارزیابی قرار گرفته و براساس شرح حال ، معاینه بالینی و پس از دریافت آموزش های خودمراقبتی، در صورت لزوم به سطوح تخصصی و فوق تخصصی ارجاع می شوند. لذا از تمامی زنان 30 تا 69 ساله استان دعوت می شود، جهت ارزیابی رایگان و مداخلات بموقع به نزدیکترین پایگاه سلامت محل زندگی خود در مناطق شهری و مراکز خدمات جامع سلامت روستایی در روستاها مراجعه نمایند.

                                                                     مریم گل میرزایی

                                                                                        کارشناس بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت

 


١٢:٥٤ - شنبه ٤ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٩٩٨    /    تعداد نمایش : ١٧١