English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

" اجازه ندهید پوکی استخوان بر سلامت شما تاثیر بگذارد"

پوکی استخوان مسئول از دست رفتن بیش از 36 هزار سال زندگی مردان و زنان ایرانی در مقیاس DALY می گردد و همچنین 85/0 درصد از بار جهانی بیماری پوکی استخوان و 4/12 درصد از بار ناشی از شکستگی های استئوپروتیک در خاور میانه، مربوط به ایران می باشد. در دنیا در افراد بالای 50 سال، از هر سه زن یک نفر و از هر پنج مرد یک نفر به این بیماری مبتلاست.

پوکی استخوان یک بیماری ، نامریی و پیشرونده است. یعنی تا زمانی که یک استخوان نشکند، علایمی از خود بروز نمی دهد.

در فرد مبتلا به این بیماری، حتّی یک سقوط ساده از ارتفاع کم، یک چرخش ناگهانی، خم و راست شدن سریع یا حتّی افتادن در یک چاله کوچک می تواند باعث شکستگی استخوان شود.

بیشترین شکستگی مربوط به پوکی استخوان در ناحیه های لگن، ستون مهره ها، مچ یا قسمت بالای بازو رخ می دهد.

البته گاهی شکستگی یک استخوان می تواند در ادامه به شکستن سایر استخوان ها نیز منجر شود. بنابراین لازم است در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان این بیماری اقدام شود.

یک بیماری با عواقب جدی:

اگرچه پوکی استخوان یک بیماری بدون درد است، اما شکستگی های حاصل از آن می تواند تغییرات جدی در زندگی  ایجاد کند.

افراد درمعرض خطر پوکی استخوان :

افراد بالای 60 سال بیشتر از بقیه در معرض پوکی استخوان قرار دارند. البته این بدان معنی نیست که افراد با سن پایین تر در خطر ابتلا به این بیماری نیستند . شروع یائسگی در خانم ها، آغازگر ضعف در استخوان ها است؛ به همین دلیل بانوان باید از سنین جوانی به فکر حفظ تراکم و سلامت استخوان های خود باشند.

پوکی استخوان درمان پذیر است:

بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی های ناشی از پوکی استخوان هستند، می توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند.

امروزه گستره بالایی از گزینه های درمانی برای پوکی استخوان وجود دارد. البته نوع درمان بسته به شرایط هر فرد و میزان بیماری وی متفاوت است.

بر اساس آمار، معالجات می تواند خطر شکستگی لگن را تا 40 درصد، شکستگی مهره ها را بین 30 تا 70 درصد و شکستگی های غیر مهره ای را بین 30 تا 40 درصد کاهش دهد.

پزشک ممکن است برای شما مکمل های کلسیم و یا ویتامین" د" تجویز کند که میزان مصرف آن بستگی به شرایط شما دارد. در کنار آن ممکن است ورز شهای خاصی با هدف تقویت عضلات برای حفظ استخوان ها تجویز شود و در عین حال سبب ساز بالا رفتن بیشتر میزان تعادل شما شود. در مواقعی هم به شما کمک می شود تا یاد بگیرید که چگونه شرایط خانه تان را ایمن کنید که با خطر سقوط مواجه نشوید.


مانند تمامی داروها، داروهای درمان پوکی استخوان هم لازم است طبق دستور پزشک مصرف شوند.

چند نکته برای یادآوری:

- اگر احساس کردید که در معرض خطر قرار دارید، یک اسكن تراكم استخوان یا سنجش ميزان جذب اشعه ایکس انجام دهید.

- اگر بالای 50 سال دارید و با یک سقوط ساده دچار شکستگی شده اید، احتمالا در معرض پوکی استخوان هستید و لازم است به پزشک مراجعه کنید.

- درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید.

- در صورتی که پزشک تان تشخیص داد که باید تحت درمان قرار گیرید، نگران نشوید و در عین حال بدون مشورت وی درمانتان را ناتمام نگذارید.

 راهنمای خودمراقبتی برای افراد دچار پوکی استخوان:

افراد مبتلا به پوکی استخوان در هر سنی که باشند ، می بایست علاوه بر مصرف دارو های درمانی خود ، نکات پیشگیرانه یاد شده در ذیل را رعایت نمایند:

1.     از استعمال دخانیات و مصرف الکل پرهیزنمایید.

2.     همواره تلاش کنید تا در رژیم غذایی شما به میزان کافی کلسیم و پروتئین وجود داشته باشد.

3.     سه بار در هفته و هربار به مدت 30 تا 40 دقیقه فعالیت بدنی مناسب (نظیر پیاده روی) داشته باشید. تمرین با وزنه و تمرینات هوازی می تواند مفید باشد.

4.     در کنار مصرف مکمل های حاوی ویتامین "د" تلاش کنید تا زمان بیشتری را در خارج از خانه و در معرض تابش خورشید بمانید.

 

 

 

 

                                                                                                           گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر

 

 


١٠:٥٥ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٩١٨    /    تعداد نمایش : ١٥٦