English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

اولین همایش استانی همکاری مشترک بین دستگاهی آموزش های هنگام ازدواج

اولین همایش استانی آموزش های هنگام ازدواج  با همکاری مشترک دستگاه ها در تاریخ 13 شهریور ماه در سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی پردیس نازلو برگزار شد.

در ابتدای این همایش، دکتر انتظار مهدی معاون بهداشت دانشگاه ضمن تشکر از حضور مدعوین و مدرسین و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم از خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی نام برد که با ازدواج زوجین تشکیل و با تولد فرزندان تکمیل و با تربیت اولاد صالح به عرصه ظهور می رسد. معاون بهداشت دانشگاه در ادامه با اشاره به سه اصل اساسی از بیانات مقام معظم رهبری در حضور سران قوا یعنی : 1- آسیب دیدگان اجتماعی را به عنوان فرزندان خودتان ببینید 2- مدیریت آسیب های اجتماعی یک موضوع فرابخشی است و همه مسئولیت شرعی و قانونی دارند 3- مدیریت و مقابله با آسیب های اجتماعی با کار عادی و روز مره نمی شود و کار خارق العاده و فوق العاده نیاز است انجام گیرد ، مباحث خود را بر لزوم اجرای طرح تحول نظام سلامت و توجه ویژه آن به حاشیه نشین ها که بروز آسیب های اجتماعی ( که یکی این آسیب ها طلاق می باشد) در این قشر بیشتر می باشد ادامه داد.


ایشان در ادامه در خصوص شناسایی 18 آسیب اجتماعی در سطح جامعه اشاره کردندو اظهار داشتند که طلاق سومین آسیب شناخته شده در کشور می باشد که می تواند هم به عنوان علت و هم معلول سایر آسیب های اجتماعی باشد، اشاره نموده و خاطر نشان کردند آسیب های اجتماعی از جمله طلاق بایستی علاوه از یک چالش اجتماعی – فرهنگی یک چالش سلامتی نیز محسوب شود و با توجه به روند 12 سال گذشته ( 97-86) که نسبت ازدواج در کشور 34 درصد و در استان  26 درصد کاهش یافته و در صورتیکه که طلاق در طی همین دوران 75 درصد در کشور و در حدود دو برابر در سطح استان افزایش پیدا کرده است که حتی یک درصد آن هم پاتالوژیک می باشد یعنی یک بیماری اجتماعی  - فرهنگی محسوب میشود ، بایستی مانند همه بیماری ها و آسیب ها در سطوح مختلف پیشگیری ( ابتدایئ، سطح اول، دوم و سوم) آسیب شناسی و مورد توجه ویژه قرار گیرد.


در ادامه حجت الاسلام محمد مهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص اهمیت جایگاه زن و شوهر و لزوم توجه به سیره زندگی ائمه معصومین و  الگوهای فرهنگی و اسلامی بیاناتی ایراد نمود و در ادامه به نقش رسانه ها و ارتباطات اجتماعی پیچیده و وسیع و آموزش های لازم جهت آشنایی بیشتر با تهدید های این فضاهای مجازی که نباید مورد غفلت واقع شود اشاره نمودند و توجه ویژه همه دستگاه های دخیل در کاهش آمار طلاق به خصوص طلاق عاطفی را لازم دانستند. ایشان به مبحث مردمی کردن آموزش های ازدواج تاکید نموده و به لزوم درگیر نمودن نهادهای مردمی از جمله نخبگان، خیرین و ... با نظارت سیستم های دولتی پرداختند.


در ادامه خانم ناهید اعظم رام پناهی مسئول دبیر خانه کارگروه ترویج ازدواج و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دغدغه های مقام معظم رهبری در مورد برخی از آسیب های اجتماعی و لزوم تدوین یک برنامه ملی برای کاهش طلاق بیان نموده و لزوم اجرای آموزش های لازم و مشاوره در همه مراحل ازدواج و طلاق و داشتن حمایتهای اجتماعی و همکاری با سایر ارگانها و سازمانها از جمله کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی و ... جزء لاینفک اجرای موفق این برنامه ها دانستند.

ایشان در خصوص افزایش میزان طلاق و افزایش میانگین سنین زوجین هنگام ازدواج و کاهش نرخ ازدواج  آمارهای مرتبطی ارائه نمودند.


در ادامه برنامه آقای دکتر برکاتی مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در خصوص مهم ترین دغدغه کشور که کاهش نرخ باروری و جمعیت در سالهای گذشته بود اشاره و به جابجایی جمعیتی طی سالهای 1365 تا 1395 و کاهش نرخ ازدواج در سالهای اخیر و بر حفظ ترکیب جمعیت تاکید نموده و در پایان سخنرانی در خصوص دستگاه متولی و دستگاه های همکار در امر آموزش های حین ازدواج و عناوین و مدت زمان این کلاسها و اقدام های بعدی وزارت متبوع  در مورد اولویت قرار دادن آموزش ها در 5 سال اول پس از ازدواج اظهار امیدواری نمودند.در پایان نتایج یک بررسی مقطعی که در شهر تهران در مورد رضایت زوجین از این کلاسهای برگزار شده صورت گرفته اعلام شد.

در ادامه همایش جلسات آموزشی شرکت کنندگان بر اساس نوع آموزش های دریافتی که شامل بهداشت و زناشویی، اخلاق و احکام، روانشناسی خانواده و حقوق خانواده بود بر اساس دستگاه مسئول با حضور اساتید کشوری و استانی تشکیل یافت. لازم به ذکر می باشد در حاشیه این همایش نیز نمایشگاه پویایی بالندگی و جوانی با موضوع ازدواج شاد و پایدار برگزار گردیده بود.

 


١٣:٤٧ - شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦١٧٦    /    تعداد نمایش : ١١٧