English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: پنج شنبه ١٦ آذر ١٤٠٢
-->


  چاپ        ارسال به دوست

آگاهی زودتر، مراقبت موثرتر

آگاهی زودتر، مراقبت موثرتر

پویش ملی "غربالگری دیابت و فشارخون بالا" برای ارتقای برنامه سلامت خانواده در استان آذربایجان غربی همزمان با سراسر کشور اجرا می شود.

بیماری فشارخون بالا و دیابت از مهمترین بیماری های غیر واگیر و یکی از علل مهم مرگ و ایجاد ناتوانی  و افزایش بار بیماری ها و تحمیل هزینه مستقیم و غیر مستقیم بهداشتی در جهان، ایران و استان آذربایجان غربی بشمار می آید. بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری های غیرواگیر در سال 1400 حدود 32% افراد 18 سال و بالاتر کشور (30% استان)، مبتلا به فشارخون بالا و حدود 14.15%افراد بالاتر از 25 سال کشور (11.7% استان) مبتلا به دیابت هستند. دیابت و پرفشاری خون با این که در سطح اول پیشگیری اهمیت می­یابند و روش­های سالم زندگی (سبک زندگی سالم) تا حد زیادی از بروز آن­ها پیشگیری می­کند، اما به عنوان بیماری­ خاموش در جامعه گسترش یافته و به عنوان ام­الامراض مطرحند و عاملی برای بسیاری از بیماری­های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم می­باشند. این دو بیماری به همراه عوارض بسیار شایعی که ایجاد می کنند  همچون حملات قلبی، سکته­های مغزی و نارسایی پیشرفته کلیه، دیالیز و قطع عضو، هزینه­های سنگینی را به بیماران، خانواده­ها، جامعه و دولت تحمیل می­کند. از طرفی مشخص شده که پیشگیری سطح دوم یعنی شناسایی و پیگیری بموقع مبتلایان به این دو بیماری، می­تواند روند پیشرفت آن را کند کرده و زندگی هزاران نفر و تعداد بیشتری از خانواده­ها را نجات داده و در هزینه­های مربوط به سلامت صرفه­جویی نماید.

لذا در راستای افزایش نسبت شناسایی، شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به دیابت و فشارخون بالا در کشور و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها، اهمیت تشخیص زودرس و کنترل این بیماری ها مقرر است، پویش ملی "غربالگری دیابت و فشارخون بالا" برای ارتقای برنامه سلامت خانواده برای همه افراد 18 سال و بالاتر و کلیه بانوان باردار در همه گروه های سنی اجرا شود.

 

گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت

دبیرخانه ستاد اجرایی پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون بالا


١٣:٢٤ - يکشنبه ٢١ آبان ١٤٠٢    /    شماره : ٥٧٧٤٥    /    تعداد نمایش : ١١٩