English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: سه شنبه ١٦ خرداد ١٤٠٢
-->


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی تیروئید (روز 25 می) و هفته اطلاع رسانی تیروئید (4 الی 10خرداد)

 

با عنایت به اینکه سلامت کودکان و پیشگیری از بروز بیماری ها و عوارض آن ها از مهمترین الویت های هر کشوری محسوب می شود و انجام برنامه غربالگری نوزادان از جمله فعالیت هایی است که در کشورهای پیشرفته دنیا با پیشگیری از بروز عقب ماندگی ذهنی در کودکان موجب حفظ و به هدر نرفتن منابع انسانی و مالی هنگفتی می شود. در کشور عزیزمان ایران، از سال 1383، برنامه کشوری غربالگری بیماری کم کاری تیرویید نوزادان، پس از طی مراحل علمی _ اجرایی در سیستم سلامت کشور ادغام شده است.

از ویژگی های مهم این برنامه در کشور دستیابی سریع به پوشش بالا در کم ترین زمان نسبت به دیگر کشورها و انجام غربالگری در همه نوزادان روستایی، شهری، حاشیه شهرها و هم چنین نوزادان غیرایرانی می باشد.از سال 2007 میلادی، فدراسیون جهانی تیروئید و بسیاری از انجمن های علمی تیروئید روز 25 می (4 خرداد) را به عنوان "روز جهانی تیروئید" انتخاب کردند و به علت اهمیت این غده در بدن و شیوع بالای اختلالات آن در جهان و با هدف ارتقای دانش همگانی و کارکنان بهداشتی درمانی در این راستا، در سال 2009 "هفته اطلاع رسانی تیروئید" تعیین شد.

لذا در راستای ارتقای دانش همگانی در ارتباط با غده تیروئید، سلامت آن و نقش آن در سلامت انسان  و به منظور برگزاری برنامه های اطلاع رسانی و آموزشی جهت پرسنل پزشکی، عموم مردم، بیماران و هم چنین گرامیداشت هفته جهانی اطلاع رسانی تیروئید عناوین اهم فعالیت های پیشنهادی معاونت بهداشت دانشگاه به شرح ذیل و جهت اجرا به شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های تابعه ابلاغ شده است:

1.     برگزاری کارگاه های آموزشی به منظور حساس سازی و بازآموزی کارکنان بهداشتی.

2.     برگزاری همایش های حضوری/مجازی برای گروه های تخصصی.

               3.     برگزاری کلاس های آموزشی برای عموم جامعه و گروه های تخصصی.

             4.    بارگزاری خبر هفته جهانی اطلاع رسانی تیروئید و مطالب مربوطه در سایت شبکه، سایت وب دای  دانشگاه و سایر کانال های فضای مجازی.

                5.    درج شعار و پیام های بهداشتی در سربرگ ادارات.

               6.   طراحی و برگزاری برنامه های نمادین و اقدامات ابتکاری از جمله برگزاری مسابقات نقاشی، ورزشی و ...

              7.   هماهنگی با صدا و سیمای محلی جهت برگزاری برنامه های آموزشی در خصوص استفاده از نمک یددار (مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان مهاباد)

               8.   حضور کارشناسان محترم تغذیه در برنامه های متنوع آموزشی و استفاده از پتانسیل فرصت فراهم آمده در خصوص اطلاع رسانی هفته جهانی و اهمیت استفاده از مواد غذایی یددار

               9.   در صورت امکان برپایی چادر سلامت.

            10.   و ...

صادق مرادی

کارشناس پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر

 

 


١٢:١٢ - چهارشنبه ٣ خرداد ١٤٠٢    /    شماره : ٥٣٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٥١