English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: دوشنبه ٠٤ بهمن ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

نقش برنامه های حوزه سلامت درپیشگیري و کنترل کمبود ریزمغذي ها

 

جلسه برنامه ریزی وهماهنگی پیشگیري و کنترل کمبود ریزمغذي ها با حضور کارشناسان مسئول تغذیه مراکز بهداشت شهرستان ها و با محوریت اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی بهبود وضعیت ریزمغذی ها در استان برگزار گردید .

 

 

ریز مغذی ها ( ویتامین ها و مواد معدنی ) نقش های مهمی در سوخت وساز ، بیان ژن ، سیستم ایمنی ، بهره هوشی و یادگیری دارند و براین اساس ، برای حفظ و ارتقاء سلامت و توان یادگیری حیاتی هستند . بررسی های انجام شده نشان می دهند که کمبود ریزمغذی ها امروزه یکی از مشکلات عمده بهداشتی تغذیه ای بسیاری از کشورهای جهان است که پیامد های نامطلوب بهداشتی ، اقتصادی اجتماعی دارد و باعث کند شدن روند توسعه اقتصادی کشورها می شود . برپایه محاسبات بانک جهانی ، هزینه کنترل سوء تغذیه ناشی از کمبود ریزمغذی ها در هر کشور / جامعه ، کمتر از 0.03 درصد تولید ناخالص داخلی است . در حالی که این شکل از سوء تغذیه باعث کاهش حدود پنج درصدی تولید ناخالص داخلی می شود .

بررسی ها و مشاهدات گسترده استانی و منطقه ای نشان می دهند که سوء تغذیه ناشی از کمبود ریزمغذی ها در ایران نیز یکی از مشکلات رایج تغذیه ای است . وجود کمبود ریزمغذی ها مانند آهن ، ید ، روی ، ویتامین A و ویتامین D  در کشور ، در دهه های اخیر نشان داده شده است که با سیاستگزاری و برنامه ریزی درست می توان از کمبود ریزمغذی ها در جامعه پیشگیری کرد و گام های مهمی جهت ارتقاء وضعیت تغذیه و سلامت کشور برداشت .

طبق بررسی های کشوری ریزمغذی ها  " پژوهشی در وضعیت ریزمغذی های ایران - پورا " بیشترین میزان شیوع کم خونی در کودکان 23- 15 ماهه بوده است . بطوری که از هر 10 کودک تقریباً 4 کودک دچار کم خونی بودند . گروه بعدی از نظر شیوع کم خونی ، زنان باردار ( 10.7  درصد ) بودند .

 همه گروههای جمعیتی مورد بررسی در این پژوهش ( مردان و زنان ، هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی ) در حد قابل ملاحظه ای دچار کمبود ویتامین D می باشند . بطوریکه شیوع کمبود ویتامین D در گروه سنی نوجوانان  با شیوع 85 درصد ، بالاترین بوده است . کمبود ویتامین A ، به ویژه در زنان باردار با بیش از 13 درصد  و شیوع کمبود ریزمغذی روی  نیز در کودکان 23-15 ماهه ( 15.3 درصد ) از جمله کمبود های شایع بوده است .

در سال های اخیر تغییرات اقتصادی اجتماعی ، شیوه زندگی و تغییر الگوی مصرف مواد غذایی  ( افزایش مصرف چربی ، قند و شکر و کاهش مصرف مواد لبنی و میوه وسبزی و گوشت ) بر وضعیت ریزمغذی ها تاثیر داشته است . از اینرو اجرای مداخلات مناسب آموزشی برای ارتقاء دانش تغذیه ای افراد جامعه درخصوص ریزمغذی ها یکی از اولویت های حوزه سلامت بشمار میرود و دراین راستا در گام نخست جلسات برنامه ریزی وهماهنگی با حضور کارشناسان مسئول تغذیه مراکز بهداشت شهرستان ها و با محوریت آموزش و فرهنگ سازی بهبود وضعیت ریزمغذی ها در استان برگزار گردید تا در اقدامی مشترک نسبت به اجرای برنامه های کنترل کمبود ریزمغذی ها در استان اقدام گردد .


٠٨:٢٦ - سه شنبه ١٦ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٤٠١٥٩    /    تعداد نمایش : ٨٤