English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

پویش ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان

 

به مناسبت "پویش ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان" از 9 مهر تا 9 آبان

سلامت زنان و به ویژه مادران از مفاهیم زیر بنایی در توسعه جوامع است. زنان حدود نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلكه بيشترين مراقبت‌ها را براى بهداشت خانواده انجام مى‌دهند. به این ترتیب وضعیت سلامت زنان تأثیر به سزایی بر سلامت فرزندان، خانواده و جامعه پیرامون آنها دارد و چنانچه این موضوع نادیده گرفته شود، سلامتی خانواده و جامعه نیز دچار آسیب خواهد شد.

امروزه یکی از عوامل نگران‌کننده در سلامتی زنان، سرطان پستان است. سرطان پستان بیماری است که در آن، سلول‌های بدخیم در بافت پستان ایجاد می‌شوند. در اکثر کشورهای دنیا سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان است. در ایران نیز این بیماری در صدر سرطان‌های زنان قرار دارد و بروز آن در حال افزایش است.

امروزه از انواع روش‌ها برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان استفاده می شود از جمله آزمایش معاینه پستان توسط خود فرد، معاینه پستان توسط ماما یا پزشک، ماموگرافی، سونوگرافی پستان و MRI.

با عنایت به فرا رسیدن "پویش ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان" (از 9 مهر تا 9 آبان) و بنا به ضرورت آموزش خودمراقبتی به زنان به ذکر نحوه معاینه بالینی پستان توسط خود فرد می پردازیم:

معاینه بالینی پستان توسط خود فرد  BSE (Breast Self Examination)

خود آزمایی پستان‌ها باید از سن 20 سالگی، به صورت ماهیانه انجام شود. بهترین زمان برای انجام معاینات پستان، هفته اول قاعدگی است. این خودآزمایی از طریق مشاهده و لمس قابل انجام است. مراحل انجام معاینه فردی عبارتند از:

1.     مقابل آينه بايستيد و دست‌ها را به پهلوها بزنيد به طوری که شانه‌ها بالا کشیده شوند. به اندازه، شكل، رنگ و تورم پستان‌ها توجه کنید. در صورت مشاهده هر گونه برآمدگی، فرورفتگی قسمتی از پوست یا نوک پستان، قرمزی، زخم و یا لکه‌های پوستی فوراً به واحدهای بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.


2.     دست‌ها را بالا ببرید به طوري كه به دو طرف سر بچسبند. در اين مرحله نيز به دنبال تغييرات ظاهري به ويژه تغييرات زير بغل بگرديد.

 

 

3.     كمي نوك پستان را فشار دهيد. دقت كنيد آيا مايعي از نوك يك يا هر دو پستان خارج مي‌شود يا خیر. اين ترشحات مي‌تواند آبكي، شيري، خوني و يا مايعی زرد رنگ باشد.

 

 

 

  1. دراز بكشيد. دست راست خود را زير سر گذاشته و با دست چپ پستان راست را لمس كنيد. سپس دست چپ را زير سر خود بگذاريد و با دست راست پستان چپ را لمس كنيد. حركات دست بايد چرخشي و دوراني باشد. این حرکت را از نوك پستان شروع كرده و به خارج حركت كنيد. مطمئن شويد که تمام قسمت‌هاي پستان و زير بغل را لمس كرده‌ايد.

 

 

5.     بايستيد يا بنشينيد. دست چپ خود را بالا برده و با دست راست قسمت انتهايي پستان چپ، جايي كه به زير بغل منتهي مي‌شود را لمس كنيد و بالعكس.

 

در صورتي كه توده‌اي لمس كرديد يا تغييرات ظاهري در پستان خود دیدید، حتماً به نزدیکترین پایگاه سلامت/ خانه بهداشت/ مراکز خدمات جامع سلامت محل زندگی خود مراجعه نمائید.

 


مریم گل میرزایی

کارشناس پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت

 


٠٩:٥١ - چهارشنبه ٢١ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٣٩٠٩٠    /    تعداد نمایش : ٥٦